Back to top

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim - podsumowanie

W czwartek 18 października po raz pierwszy w naszej hali sportowej gościliśmy Klub Podróżnika z Kórnika, którego gościem i prawdziwą gwiazdą był Mirosław Hermaszewski - jedyny jak dotychczas Polak przebywający w przestrzeni kosmicznej.

Mirosław Hermaszewski jako inżynier pokładowy wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem wystartowali z kosmodromu Bajkonur na statku Sojuz 27 czerwca 1978 roku. Zadaniem dwuosobowej załogi było połączenie się ze stacją orbitalną i wykonanie badań naukowych. Po ponad 190 godzinach lotu, pokonaniu 5 273 257 km, okrążeniu 126 razy ziemi nastąpiło lądowanie w Kazachstanie.

W trakcie spotkania mogliśmy usłyszeć o wycieńczających przygotowaniach, trudnościach organizacyjnych, niesamowitych emocjach związanych ze startem i samym lotem, a także niebezpieczeństwach zagrażających załodze podczas powrotu na ziemię. Historyczne już zdjęcia, liczne ciekawostki okraszone szczyptą humoru sprawiły, iż był to niepowtarzalny wieczór, pełen iście kosmicznej aury.

Dziękujemy organizatorom spotkania - Klubowi Podróżnika z Kórnika i Bibliotece Publicznej w Kórniku oraz licznie przybyłej publiczności wśród której były osoby po raz pierwszy odwiedzające KCRiS OAZA.

fot. W. Zimniak 

huhyt