Back to top

Błonie

pikty_Blonie
KCRiS OAZA Błonie w Kórniku mieści się w malowniczym miejscu, na granicy lasu, tuż przy Jeziorze Kórnickim. To szczególne umiejscowienie sprawia, że możemy zaoferować Państwu wiele różnorodnych aktywności. W naszej ofercie znajdują się liczne boiska sportowe, atrakcje dla rodzin z dziećmi, miejsca do spędzania czasu przy ognisku oraz wiele innych ciekawych form zabawy. A wszystko to w naturalnej, leśnej przestrzeni.

Jezioro Kórnickie

Jezioro Kórnickie położone jest w centralnej części Gminy Kórnik, stanowiącej fragment malowniczej Rynny Kórnicko-Zaniemyskiej. To jezioro polodowcowe, rynnowe o powierzchni prawie 92 hektarów. W najgłębszym miejscu lustro wody oddalone jest od dna o 6 metrów. Jezioro Kórnickie zachowało naturalne nadbrzeże, w którego szuwarach gnieżdżą się stada kaczek, łabędzi i mew. Całość tworzy naturalny akwen wodny o ciekawych walorach przyrodniczych i fotograficznych. 
Obszar otaczający jezioro od zachodniej strony i przylegający niemalże bezpośrednio do terenu kąpieliska to las doświadczalny Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.  Na jego terenie znajduje się szlak turystyki pieszo – rowerowej „Ścieżka Zdrowia”, którego początek ma miejsce zaraz przy kąpielisku. Licząca 3,8 km trasa została urozmaicona o 14 stacji wyposażonych w urządzenia rekreacyjne i tablice opisujące charakter oraz formę ćwiczeń. Warto dodać, że przez malownicze tereny dookoła jeziora przebiegają liczne szlaki rowerowe łączące się z „Kórnickim Pierścieniem Rowerowym”.
 
W ostatnich latach Gospodarze Kórnika zagospodarowują aktywnie wschodni brzeg jeziora, budując prawdopodobnie najładniejszą promenadę w Wielkopolsce. Rozpoczyna się ona przy ulicy Jeziornej, a następnie kieruje do zamku i pięknie odnowionego kórnickiego rynku. Ma ok. 2 km długości, taras widokowy i ławeczkę słynnej poetki Wisławy Szymborskiej, która urodziła się w tym urokliwym miejscu. Cały czas rozbudowywana, malownicza promenada jest dostępna nie tylko dla miłośników poezji. Dobrze poczują się tu zarówno spacerowicze, rowerzyści, jak i rolkarze. Spragnieni odpoczynku mogą przysiąść na jednej z klimatycznych ławek, podziwiać widoki jeziora i przeczytać jeden z wybranych wierszy szacownej noblistki. Swój wyjątkowy klimat promenada zawdzięcza także coraz większej liczbie klimatycznych kafejek, w których można skosztować świeżego ciasta domowego wypieku, aromatycznej kawy oraz naturalnych lodów.
Malownicze Jezioro Kórnickie wraz z najcenniejszymi zabytkami, do których należą: Kórnicki Zamek Białej Damy, najstarsze w Polsce park arboretum, Biblioteka Kórnicka, gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych czynią Kórnik prawdziwą perłą na mapie atrakcji turystycznych, wyniesioną przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do statusu pomnika historii.
 

Na terenie Błoni w Kórniku znajduje się również:

  • miejsce na ognisko z ławkami i kijami
  • trzy kryte wiaty ze stolikami dla biesiadników, możliwość zorganizowania grilla, imprezy
  • bezpieczny plac zabaw dla dzieci z licznymi przyrządami
  • scena muzyczna
  • niezliczone ławeczki i miejsca relaksu
  • restauracja "Tawerna pod Żaglami"
  • przebieralnia dla plażowiczów
  • węzeł sanitarny (wc, prysznic, umywalki)